Хірокадзу Канадзава

Хірокадзу Канадзава (яп. 金澤 弘和), нар. 3 травня 1931 р.) – голова великої міжнародної організації «Міжнародна Федерація Карате Шотокан» (SKIF), 10 Дан. Одна з найвідоміших фігур у світі карате. У пресі про нього часто говорять як про «найвеличнішого діючого майстра карате» й про «найвеличнішого бійця усіх часів».

Біографія

Канадзава Хірокадзу народився в префектурі Івата на о. Хонсю в поселенні Міяко. Батько Канадзави керував артіллю рибалок, яка нараховувала більше 300 чоловіків. Канадзава був найстаршим з п’ятьох синів. З дитинства всі вони займалися бойовими мистецтвами.

Поштовхом до активних тренувань для Хірокадзу слугував випадок, який трапився з ним в 11 років. Після бійки з однокласниками батько одного з них дав Канадзаві запотиличник такої сили, що маленький Хірокадзу впав, втративши свідомість. З цього дня й до вступу до університету він завжди відчував шум у вухах.

Канадзава вирішив повернути отриманий удар й став віддавати тренуванням увесь свій вільний час. Він тренувався без відпочинку протягом 5 років. Після школи він вступив до училища, де почав грати в регбі, щоб набрати необхідну вагу й силу. Вечорами він додатково тренувався в клубі дзюдо поліції міста. Через декілька років Канадзава був готовий до помсти, але образник, дізнавшись про приготовану відплату, щоразу уникав зустрічі.

У 19 років Канадзава приїхав до Токіо, щоб вступити до університету Ніхон, де був сильний клуб карате. Але найкращий клуб він знайшов в університеті Такусеку, де й почав тренуватися в 1951 році. Тренування тут проводив сам Фунакосі, а його помічником був Масатосі Накаяма. Цей клуб славився жорсткістю своїх тренувань і суворими законами.

Канадзава став одним з найталановитіших учнів клубу: лише за півтора роки він отримав перший дан.

У 1954 році Канадзава почав тренуватися в хомбу додзе JKA. 1956 року він завершив навчання в університеті Такусьоку, а ще за рік вступив до JKA (Японська асоціація карате).

Хірокадзу Канадзава

У 1957 році Канадзава переміг у змаганнях з куміте на Першому чемпіонаті Японії з карате, який організувала JKA. Відомо, що перед чемпіонатом Канадзава зламав праву руку, але не відмовився від участі, щоб не засмучувати маму, яка приїхала, щоб вболівати за нього. 1959 року на Другому чемпіонаті Канадзава знову став чемпіоном, цього разу не лише з куміте, але й з ката.

У 1960 році почалася його блискуча кар’єра міжнародного інструктора Шотокан карате-до. Він став шеф-інструктором Гаваїв і США, потім 1962 року очолив Гавайську Лігу Карате. У 1963 році йому було присвоєно 5 дан, і він попрямував із семінарами до Європи, де в 1964 році став головним інструктором Англії й ФРН. У 1966 році Хірокадзу одержав 6 дан. У 1971 році Канадзаві надали 7 дан і призначили головним інструктором міжнародного відділу JKA. У 1972 році йому було доручено підготувати команди Японії до виступів на другому чемпіонаті світу WUKO в Парижі. Але раптово його блискуча кар’єра обірвалася.

Хірокадзу Канадзава

У грудні 1977 року Канадзава вийшов з JKA й заснував напрямок SKIF (Shotokan Karate-do International Federation) – Міжнародна Федерація Шотокан Карате-до. Його розрив з JKA й створення власної незалежної організації викликали безліч суперечок. І сам Канадзава, і JKA говорили, що причиною розриву були розбіжності в спортивній політиці, але справа полягала не лише в цьому. Канадзава завжди прагнув збереження традицій і відрождення духу будо в карате, але при цьому він був готовий до експериментів і не визнавав заборон.

Авторитет Канадзави був настільки високим, а його політика настільки приваблива, що його організація стрімко зростала, й на даний час у ній перебуває 1,7 мільйони чоловік у 72 країнах світу. І це при тому, що й сам Канадзава не зміг уникнути проблеми розколу – 1 червня 1990 року від нього пішов старший інструктор Касуя Хітосі, який з групою інших інструкторів створив власну організацію – Світову Федерацію Шотокан Карате-до (WSKF).

У 2000 році Канадзаві присвоєно найвищий 10 дан.

Троє синів сенсея Хіроказу Канадзави продовжують родинну традицію й є інструкторами Хонбу Додзе SKIF (Shotokan Karate-do International Federation). Старший син сенсея – Нобуакі Канадзава неодноразово ставав чемпіоном Japan Karate-do Federation (JKF).